Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

7 maja, 2014

W dniu 30 kwietnia 2014r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pt. „Witaj Majowa Jutrzenko”. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy IV wraz z wychowawcą panią Magdaleną Stolarz. Cała uroczystość miała postać gawędy. Na scenie zostało zrobione ognisko wokół którego siedzieli występujący uczniowie. Rozpoczęli oni swój występ od zaśpiewania piosenki „Płonie ognisko i szumią knieje”. Ważną postacią w tym przedstawieniu był narrator, który, zaraz po piosence, wprowadził publiczność w tematykę związaną z akademią i prowadził ją aż do końca.

DSC_0050

Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki związane z tematem akademii, ale nie tylko. W tym miejscu muszę wspomnieć, że przedstawienie nawiązywało również do dnia 2 maja, kiedy to jest obchodzony Dzień Flagi Polskiej. W związku z tym została wykonana piosenka o fladze pt. „Polska flaga”. Dzieci z młodszych klas przygotowały wcześniej małe papierowe flagi, które zabrały ze sobą na przedstawienie i podczas piosenki o fladze mogły nimi pomachać. Jak już wspomniałam wyżej, akademia miała postać gawędy, dlatego też na sam koniec została zaśpiewana piosenka „Ogniska już dogasa blask”.

W długi weekend majowy przypada wiele ważnych dla Polski dni,  w tym również dzień przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jest to ważna data, o której też wspomnieliśmy na naszej akademii. Ponieważ tak, jak trzeba znać swoja historię,  trzeba również mieć szerszą perspektywę świata, w którym się żyje. Trzeba być na niego otwartym  i w stosunku do niego tolerancyjnym.