Nietypowa lekcja historii

12 marca, 2015

Dzięki grupie rekonstrukcyjnej „3 Bastion Grolman” nasza lekcja historii w szkole była inna od tych zajęć prowadzonych na co dzień, bo „na żywo”….

W dn. 06 marca 2015 r. grupa rekonstrukcji historycznej, na zaproszenie naszej pani – Moniki –   odwiedziła naszą szkołę w Ziminie w celu przedstawienia nam, jak wyglądała I Wojna Światowa i Powstanie Wielkopolskie.

 

Kiedy wszyscy uczniowie zajęli miejsca, rekonstruktorzy zaczęli od tematu nam znanego z kart historii, strajku Dzieci Wrzesińskich w 1905 r. Następnie opowiedzieli nam, jak doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz przedstawili nam rekwizyty. Każdy z nas chciał widzieć z bliska, Jak wyglądał strój powstańców oraz wrogich wojsk niemieckich. Najciekawszymi rekwizytami, które przedstawili nam rekonstruktorzy tego dnia, były: broń palna i repliki granatów niemieckich. Kolega z czwartej klasy nie wierzył, że niemiecki karabin maszynowy z I Wojny Światowej warzył dwadzieścia kilogramów, więc postanowił przekonać się o tym sam. Lecz kiedy wziął go do ręki okazało się, że ma trudności z jego utrzymaniem.

Poprzez takie lekcje historii możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy, których nie ma w podręcznikach. Po zakończeniu spotkania uczniowie byli zadowoleni i ich zdaniem takie lekcje mogłyby odbywać się częściej. Ja też mam taką nadzieje, ponieważ takie zajęcia kształcą młodych ludzi i zachęcają do nauki o historii.

Martyna Kubiak, kl. 6