RAJD TURYSTYCZNY ZIMIN – KÓRNIK 15.10.2016

7 listopada, 2016

     JAK BYŁO ???

 

Wyruszyliśmy o godzinie 8.00 przy pięknej słonecznej pogodzie. Nasza trasa biegła przez Runowo i dalej do Kórnika. Podczas spaceru było bardzo wesoło. Do Kórnika dotarliśmy, po pokonaniu 8 km ok. godziny 10.00. Zamek w Kórniku – zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich,

Według niektórych opracowań pierwotna budowla obronna została wzniesiona w XIV wieku z inicjatywy Wyszoty, brata poznańskiego biskupa Mikołaja z Kórnika. Teza ta jednak nie znajduje potwierdzenia w źródłach, a pierwszy dokument dotyczący budowy zamku (kontrakt z cieślą Mikołajem) pochodzi z 1426 r. Ukończona prawdopodobnie ok. 1430 r. budowla, posadowiona na bagiennej wyspie, otoczona była fosą, dostęp do niej był możliwy przez most zwodzony oraz spuszczaną okutą kratę.

Namalowany przez A. Pesne portret Teofili w białej sukni, do dzisiaj zachowany w zamku, dał początek legendzie o Białej Damie – jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach.

Przy tym portrecie widać nas na jednym zdjęciu, które zrobiliśmy korzystając z uprzejmości pani opiekującej się tą salą. Muzeum zamkowe zrobiło na nas naprawdę duże wrażenie, a także informacja o panu Władysławie Zamoyskim, o którym dowiedzieliśmy się, że chociaż był bardzo bogatym człowiekiem to jednocześnie był bardzo pracowity i skromny.

Zdobyliśmy podczas tego rajdu 21 punktów do odznaki turystycznej.

 

                                                                       Zapraszam na następne wyprawy !

                                                                                                    P.Hęćka

rajd