Relacja z pierwszego międzynarodowego spotkania projektowego w Publicznej Szkole Podstawowej w Ziminie

26 listopada, 2015

15.11.2015-20.11.2015w ramach projektu „Z matematyką za pan brat – wymiana doświadczeń w celu stworzenia, wykorzystania i upowszechnienia innowacyjnego programu nauczania” 

 

Matematyczny projekt realizowany jest przez cztery kraje z Unii Europejskiej:

 

  1. z Węgier – szkoła – Kossuth Lajos Gimnazium, Szakkepzo Iskola, Altalanos Iskola es Kollegium w miejscowości Tiszafüred (koordynator: Peter Monok),
  2. z Włoch – szkoła – Istituto Comprensivo Bartolomeo Lorenzi Fumane w miejscowości Fumane (Verona) – koordynator: Stefano Cobello,
  3. z Turcji – szkoła – Güroymak Yatılı Bölge Ortaokulu w miejscowości Guroymak (koordynator: Ali Erkoc)

 

i potrwa dwa lata. W ciągu kolejnych miesięcy nastąpi wymiana doświadczeń nauczycieli w zakresie nauczania matematyki w szkołach UE, a wybrani uczniowie z tych wszystkich szkół będą w maju 2015 r. uczestniczyć w mobilności na Węgry, a w październiku 2015 r. –  w mobilności do Włoch. Nauczyciele polecą też do Turcji na kolejne spotkanie projektowe, a w 2017 r. przewidziano spotkanie wybranych uczniów i nauczycieli z Włoch, Węgier i Turcji u nas w szkole.

 

Do Polski w ostatnim tygodniu listopada przyjechali następujący goście:

 

Pan Peter Monok i Pan  Istvan Puha (z Węgier)

Pan Stefano Cobello, Pani Alice Mariotti i Pan Christian Nogara  (z Włoch)

Pan – Ali Erkoc i Pan Umit Aydar (z Turcji).

 

 

Pierwszego dnia – 16 listopada (poniedziałek)

W poniedziałek o godz. 10:00 rano przywitaliśmy gości tradycyjnie chlebem i solą. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wygłosili mowę powitalną w języku angielskim. Za ich przygotowanie serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Kajdasz.Następnie zaprosiliśmy gości na apel powitalny – w holu szkoły rozbrzmiewały dźwięki hymnu Unii Europejskiej granego na keyboardzie przez uczennicę klasy 5 – Kingę Barczak. Po części oficjalnej (przywitaniu gości przez Organ Prowadzący – Panią Prezes Dorotę Wasiak – i dyrekcję szkoły) goście uczestniczyli w części artystycznej przygotowanej na ich okoliczność przez grupę uczniów z kl. 6: Wiktorię Wasiak, Joannę Pietrzak i Alicję Wojkiewicz. Całość apelu prowadzili konferansjerzy: Julia Łukowska i Damian Joachimiak, najstarsi uczniowie naszej placówki.Na zakończenie Pani Ewa Lesińska przedstawiła grupę „zerówkowiczów”, która wykonała reprezentacyjny ludowy polski taniec narodowy – polonez.  Na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą. Grupa taneczna uświetniła apel również pokazem tańca nowoczesnego.Po tej części goście zostali oprowadzeni po szkole, uczestniczyli m.in. we fragmentach lekcji. Następnie – na zaproszenie koordynatora projektu, udali się na pierwsze międzynarodowe robocze spotkanie projektowe. W ramach jego zostało poruszonych kilka ważnych kwestii dotyczących realizacji naszego wspólnego  przedsięwzięcia. Ustalony został m.in. zakres, cel i harmonogram zajęć, wideokonferencji dotyczących prowadzonych we wszystkich krajach lekcji matematyki oraz stworzyliśmy wspólnie narzędzia ewaluacji, m.in. ankiety rekrutacyjne.

Po południu zaprosiliśmy przyjaciół zza granicy na wycieczkę do Koszut – do Muzeum Ziemi Średzkiej. Ten  późnobarokowy dwór szlachecki wywarł na nich ogromne wrażenie!

Wieczorem odbyła się wspólna z Organem Prowadzącym uroczysta kolacja powitalna, na której gościem był również Wójt gminy Kleszczewo – Pan Bogdan Kemnitz, który uświetnił  nasz apel powitalny w murach szkoły w Ziminie.

 

Drugiego dnia – 17 listopada (wtorek)

Tego dnia od rana od rana byliśmy gośćmi w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego             w Poznaniu. Kierownik pracowni kształcenia ustawicznego – Pani  Iwona Wysocka –  zaprezentowała nam kilka aspektów działania poznańskiego ośrodka, za co bardzo dziękujemy. Następnie odbyły się warsztaty pokazowe lekcji matematyki. Poprowadził je doradca metodyczny i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – Pani Halina Gąbka. Nasi partnerzy rozwiązywali zadania matematyczne. Tego dnia gościem specjalnym była wicekurator Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Pani Hanna Rajcic-Merglel, której  dziękujemy za przybycie. Korzystając z okazji pragniemy gorąco podziękować Pani Krystynie Krzak-Marcinkowskiej za pomoc w promocji naszego projektu. Dzięki wizycie w ODN nasi goście mieli możliwość zaprezentowania oferty edukacyjnej swoich szkół.

Następnie pojechaliśmy do pałacu do Rogalina. Ten barokowo-klasycystyczny pałac rodziny Raczyń­skich wywarł równie duże wrażenie na naszych turystach! Mogliśmy podziwiać jedno z najpiękniejszych wnętrz pałacu – mieszkalny parter i reprezentacyjne piętro z salą balową. Zobaczyliśmy też dzieła malarskie m.in. Jacka Malczewskiego czy Jana Matejki.

 

Trzeciego dnia – 18 listopada (środa)

Znów czekał nas prawdziwy pracowity dzień! Z samego rana dyskutowaliśmy nad realizacją naszego wspólnego przedsięwzięcia. Ustaliliśmy m.in. szczegółowy harmonogram mobilności, kwestie związane z budżetem w danym kraju oraz zajęliśmy się stroną internetową. Pod koniec spotkania wybraliśmy najładniejszą pracę plastyczną na projekt graficzny naszego wspólnego przedsięwzięcia. Wybór był trudny: nadesłano do nas 13 prac z Węgier, 9 z Włoch i 11 z Polski. Zwyciężyła praca uczennicy z Włoch.

Po burzliwych obradach Rada Rodziców działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej w Ziminie, przygotowała suto zastawiony stół z polskim potrawami. Nasi partnerzy byli pod takim wrażeniem gościnności polskiej, że stwierdzili z przykrością, że kiedy my będziemy u nich gośćmi, na pewno tak „bogatych stołów” nie będzie –  nie ma bowiem tak dobrej współpracy rodziców ze szkołą w ich placówkach edukacyjnych, zwłaszcza we Włoszech, gdzie rodzice nie mają wstępu do szkoły. Tak przygotowany stół nie jest nawet taki na weselach na Węgrzech. Gratulowali zatem bardzo serdecznie rodzicom naszej szkoły. My, ze swej strony możemy powtórzyć sentencję:

„Wdzięczności nie da się wyrazić słowami”.

Po południu udaliśmy się do zamku Działyńskich do Kórnika. Tam zwiedziliśmy bibliotekę rodową (obecnie PAN). Najbardziej zaciekawiła gości legenda „Białej damy” – Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej Potulickiej z XVIII w. Ten zamek położony jest w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego, otoczony fosą, wokół którego rozciąga się piękny park –arboretum. Ono wywarło na gościach równie niezapomniane wrażenie!

 

Czwartego dnia – 19 listopada (czwartek)

Od rana goście uczestniczyliśmy w warsztatach w przedszkolu. Zorganizowane one zostały przez firmę „Mały inżynier’, w bliskiej współpracy z Politechniką Poznańską; pragniemy wyrazić najserdeczniejsze podziękowania Panu Piotrowi Siwakowi za pomoc. Już od najmłodszych lat w naszej szkole kładziemy nacisk na stosowanie metod aktywizujących przez nauczycieli. I stąd to „żywe” spotkanie z naukami technicznymi i naukami ścisłymi. Dzieci, pod okiem przyszłych inżynierów, mogły eksperymentować tego dnia z fizyką, chemią, robotyką, elektroniką…

Następnie udaliśmy się do Poznania nad Cybinę na zaprezentowanie niedocenionego dotąd i niedostatecznie znanego dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego. To tutaj wznosił się dawnymi czasy najpotężniejszy gród księcia Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, i miejsce to związane jest z początkiem polskiej państwowości.

Spacerkiem przeszliśmy na Starówkę, a stamtąd udaliśmy się do Galerii Stary Browar, by partnerzy mogli zakupić pamiątki z Polski. Ten dzień również należał do udanych!!!

 

Piątego dnia – 20 listopada (piątek)

Z samego rana gościliśmy u wójta gminy Kleszczewo – Pana Bogdana Kemnitza, gdzie po prezentacji multimedialnej dotyczącej historii gminy Kleszczewo, goście otrzymali z rąk Pana Wójta upominki.

Następnie partnerzy przybyli na ostatnie spotkanie do szkoły, gdzie obdarowani zostali upominkami oraz otrzymali certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu projektowym. Po części oficjalnej prowadzonej przez konferansjerów: Martynę Malusi, Joannę Pietrzak i Wiktorię Wasiak, i zaprezentowaniu utworów gitarowych w wykonaniu ucznia kl. 5- Jakuba Barczaka razem z Panem Stefano Cobello nastąpiła degustacja potraw typowo polskich, przygotowana prze rodziców kl. 5, którym serdecznie dziękujemy.

Zanim nasi przyjaciele zza granicy odjechali do hotelu, wzięli udział w koncercie przygotowanym na ich cześć – w naszej szkole gościnnie wystąpił specjalnie dla nich znany polski zespół „Lombard”. Serdeczne podziękowania należą się Pani Aleksandrze Siwek za zorganizowanie tego wspaniałego przedsięwzięcia!!! Uczniowie dostali autografy od piosenkarzy, po czy zrobiliśmy sobie wszyscy pamiątkowe pożegnalne zdjęcie z naszymi przyjaciółmi zza granicy. Przy tej okazji zawiązała się współpraca z zespołem, która zaowocuje niebawem w postaci projektu dotyczącego tolerancji. Ale o tym później…

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada; lecz przez to,

kim jest;  nie przez to, co ma;

lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

(Jan Paweł II)

słowa te dedykujemy piosenkarzom.

Po południu zawieźliśmy gości do cukrowni do Środy Wielkopolskiej, gdzie poznaliśmy produkcję cukru.

I ostatnia wspólna kolacja, prezenty od Organu Prowadzącego, ostatnie słowa, ale to nie koniec! –  przecież niebawem się zobaczymy, już w maju!!!

Bardzo DZIĘKUJEMY Naszym Gościom za to, że przyjęli zaproszenie do realizacji projektu i że są z Nami. Dzięki wspólnej, dwuletniej intensywnej współpracy, powstanie innowacyjny program nauczania matematyki, która jest przecież „królową nauk”, a która przysparza naszym uczniom wiele kłopotów!

Korzystając z okazji, w imieniu swoim i Pani Moniki Zwolińskiej, chciałbym serdecznie podziękować Naszym Nauczycielom i Pracownikom Administracyjnym za pomoc:

  1. Katarzynie Pieczyńskiej
  2. Katarzynie Piechowiak
  3. Małgorzacie Ruszała
  4. Małgosi Perdoch
  5. Marioli Melewskiej
  6. Wojtkowi Walkowiakowi
  7. Bożence
  8. Andrzejowi
  9. Darii
  10. Kamilii Ignaszak
  11. Jolancie Fludra
  12. Oli Siwek
  13. Iwonie Kajdasz
  14. Esterze Bednarek
  15. Joannie Potockiej
  16. Przemkowi Biedziakowi
  17. Weronice Bartkowiak
  18. Ewie Lesińskiej
  19. Halinie Depta

Panu Bartkowi Włodarskiemu

 

Dziękujemy całemu Organowi Prowadzącemu, całej Radzie Rodziców,  w szczególności Pani Renacie Barczak, Katarzynie Talarczyk i Marzenie Pietrzak, Pani Ewie Superczyńskiej – dyrektor z ODN oraz Paniom: Pani Krystynie Krzak-Marcinkowskiej I Pani Iwonie Wysockiej z ODN, Pani Lesińskiej z kwiaciarni w Ziminie, dyrektorowi GOKiS-u – Panu Michałowi Żelazek,  restauracji „Na skarpie” z Rogalinka, restauracji „Skalar” z Poznania, restauracji „Biała dama” z Kórnika, Rodzicom uczniów z kl. 5, radio Merkury – redaktorowi Rafałowi Rogalskiemu, uczniom: Jakubowi Karolczakowi za wszystkie zdjęcia, i Jakubowi Barczakowi za kamerowanie wizyty gości u nas, firmie Studio-Stempel z Poznania i drukarni swarzędzkiej Witeckich, firmie Poz-Gaja z Poznania.

Dziękujmy naszym kochanym UCZNIOM, bez Was-nie byłoby tego projektu!  

M. W.