Smoki, legenda czy prawda?

11 marca, 2015

W poniedziałek, 08 marca 2015 r., przyjechali muzycy i aktorzy z Kogel-Mogel, by po raz kolejny przedstawić nam muzykę „na żywo”, tym razem –  co nie co o smokach…

Trzy aktorki, które do nas przyjechały zaczęły występ od opowiedzenia nam, jaki był temat przewodni spotkania. Ku wielkiemu zaskoczeniu uczniów celem tego spotkania była historia smoków opowiedziana w sposób barwny… Jedna z pań zadała nam pytanie: Jakie znamy smoki? Najczęściej padała odpowiedź:  „Smok wawelski”. Potem odbyło się krótkie przedstawienie opowiadające o dzielnej księżniczce, która pokonała smoka. Tej opowieści i całemu występowi towarzyszyła muzyka i efekty dźwiękowe, był zatem i bęben, i piszczałki. Najbardziej jednak wszystkich zdziwiła legenda o tym, jak powstają smoki, która pochodzi z Danii. Opowiada ona o rzece Dunaj, w której to karpie po osiągnięciu czterdziestu lat zamieniają się w smoki.

Na koniec spotkania przenieśliśmy się w wyobraźni do kraju, w którym są dobre smoki, między innymi byliśmy w Chinach. Pani, która prowadziła przedstawienie opowiedziała nam, że w tym kraju smoki są odpowiedzialne za pogodę i inne rzeczy, a gdy są kapryśne – czasem płatają figle.

I teraz zadajmy sobie pytanie, mówiliśmy o kimś i o czymś, co nie istnieje, ale czy na pewno ?

Martyna Kubiak, kl. 6