PODSUMOWANIE UDZIAŁU NASZEJ SZKOŁY W PRZEDSIĘWZIĘCIU MINISTRA EDUKACJI I NAUKI „POZNAJ POLSKĘ” – EDYCJA JESIENNA 2022

3 stycznia, 2023

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” oraz priorytetowych obszarów edukacyjnych, Szkoła Podstawowa w Ziminie otrzymała dotację do organizowanych wycieczek w wysokości 25 000 zł.

WYCIECZKA WARSZAWA

19-20 października 2022 roku uczniowie  klas I – III  Szkoły Podstawowej w Ziminie  wraz z opiekunkami  udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się  z przewodnikiem. Kolejnym punktem programu był Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie mogliśmy wysłuchać i obejrzeć występ kataryniarza.  Tam też czekał na nas  pomnik warszawskiej syrenki. Niezwykłe wrażenie wywarł na dzieciach wizerunek małego powstańca. Spacerując po stolicy, udaliśmy się także  na plac Piłsudskiego, by złożyć hołd polskim bohaterom przy  Grobie Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy także okazję odwiedzić Pałac Prezydencki. Zwiedziliśmy również Bibliotekę Uniwersytecką z przepięknymi ogrodami na dachu biblioteki. Wreszcie po całym dniu nabywania wiedzy historycznej, nadszedł czas doświadczeń i zabawy w Centrum Nauki „Kopernik”. Nauka okazała się rozrywką.

Drugi dzień naszej warszawskiej przygody  również był udany.  Rozpoczęliśmy go od wizyty na Cmentarzu Powązkowskim – zespole zabytkowych cmentarzy wyznaniowych, gdzie odwiedziliśmy groby zasłużonych i znanych Polaków. Następnie udaliśmy się do Muzeum Łazienki Królewskie. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych dramaturgów. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć „pozowały” nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Uczestnicy wycieczki podziwiali również pomnik Chopina. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i jego niezwykłe ogrody. Ogrom rezydencji króla Jana III Sobieskiego zachwycił zwiedzających.

Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń, byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy naszą wspaniałą stolicę. We wniosku wybrano Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypczaka, jednak nie udało się organizatorowi wycieczki kupić biletów wstępu . W to miejsce zakupiono bilety do Centrum Nauki Kopernik.

WYCIECZKA Trójmiasto

W dniach 22-24 listopada uczniowie klas 4-8 brali udział w szkolnej wycieczce do Trójmiasta. Zaplanowano zwiedzenie i poznanie historii Gdańska, Sopotu i Gdyni.

            We wtorek bladym świtem o godzinie 5:00 miał miejsce wyjazd spod szkoły, by już o 10 móc zwiedzać Pole Bitwy Westerplatte – symboliczne miejsce pierwszego ataku III Rzeszy na Polskę, gdzie pancernik Schleswig – Holstein oddał pierwsze strzały o godzinie 4:48. Pod opieką przewodnika uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy ślady waleczności Polaków.

            Po Westerplatte kolejnym punktem było zwiedzania Gdańska-miasto w zasięgu obwarowań XVII w. XVI-wieczne bogactwo dało się zauważyć w zabytkowych kamienicach, z Żurawiem na czele. Zwiedzili również port na Motławie, Zieloną Bramę, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Ratusz Starego Miasta i kamienice przy ulicach Długiej i Mariackiej. Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej i obejrzenie działania astronomicznego zegara zrobiło szczególnie duże wrażenie na dzieciach.

            Drugi dzień wyjazdu rozpoczął spacer po sopockim Molo, by już w południe znaleźć się w Oliwie- zespole pocystersko-katedralny i posłuchać wspaniałego koncertu organowego. Muzeum Emigracji w Gdyni było kolejny punktem dnia. Nowoczesna, interaktywna wystawa, w ciekawy sposób pokazała zagadnienie polskiej emigracji przez wieki. Dopełnieniem dnia było zaś zwiedzanie Statku “Dar Pomorza”- Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku .

            Podczas ostatniego dnia wyjazdu uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia pokazu fok w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego im Profesora Krzysztofa Skóry na Helu. Zabawny pokaz umiejętności tych wodnych stworzeń u niejednego wywołał uśmiech na twarzy. Finalizacją eskapady było dojście do symbolicznego kamienia “Początku Polski”.

Szkolna wycieczka do Trójmiasta okazała się być  bardzo dobry czasem, służącym zarówno edukacji, jak i zacieśnianiu więzi rówieśniczych. 

We wniosku zaplanowano Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Zielona Brama, w związku z tym, że w czasie pobytu grupy Muzeum to było zamknięte, zwiedzone zostało Muzeum Emigracji w Gdyni.