Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki
W roku szkolnym 2014/2015 wzięliśmy udział po raz pierwszy w projekcie historycznym, którego organizatorem jest CEO i Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie.
Od początku udział w nim wzięło ponad 2 500 szkół, to oznacza, że w prace na rzecz ochrony zabytków zaangażowało się blisko 50 000 uczniów!
Nasz projekt nosi tytuł „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki” i oscyluje wokół edukacji kulturalnej. Jego celem było odwiedzenie zapomnianych miejsc w gminie Kleszczewo. Wyruszaliśmy z rodzicami do wyznaczonych rzez panią miejsc pamięci narodowej, by poznać historię zabytków tam się znajdujących. Każdy z uczestników tego projektu otrzymał inne zadanie: wywiady z najstarszymi mieszkańcami gminy, badanie historii zabytków: kościoły, cmentarze, przydrożne kapliczki, pomniki powstańców wielkopolskich, prezentacja multimedialna-film o historii zabytków w naszej gminie.
My, spotykaliśmy się co dwa tygodnie po lekcjach, by zdobyć certyfikat ogólnopolski. To fascynująca i niezapomniana lekcja historii. Odkryte obiekty, miejsca i relacje, cmentarz choleryczny, kościół w Tulcach czy w Krerowie… – m.in. wzięliśmy pod swoją opiekę cmentarz w Krerowie i pomniki powstańców wielkopolskich i dbamy, by pamięć o nich nie zaginęła.
Prezentacja tego projektu zostanie pokazana w czerwcu 2014 r. Na szkolnej stronie internetowej można będzie obejrzeć film o naszym projekcie historycznym.
Uczniowie koła humanistycznego
wraz z opiekunem.