Wycieczka do Krakowa

27 maja, 2019

W dniach 20-22.05.2019 odbyła się kolejna już kilkudniowa wycieczka dla klas V-VIII. Tym razem miejscem docelowym naszej podróży był Kraków – druga stolica Polski, miejsce ważne dla każdego Polaka.

Pierwszego dnia wybraliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce – mogliśmy zobaczyć m.in. słynną na cały świat kaplicę św. Kingi czy rzeźby wykonane z soli. Po zakwaterowaniu wybraliśmy się na wieczorny spacer po tym pięknym, pełnym życia mieście.

Drugi dzień minął nam pod znakiem muzeów – braliśmy udział w warsztatach w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie podziwialiśmy obrazy takich twórców jak: Matejko, Chełmoński czy Podkowiński. Dodatkowo naszym zadaniem było uzupełnić gazetę „Pudelek” o ciekawostki znalezione podczas zwiedzania lub odsłuchane ze specjalnych nagrań. Po krótkiej przerwie udaliśmy się do Muzeum pod Sukiennicami. Tam, podzieleni na dwie grupy wiekowe, mogliśmy zobaczyć jak wyglądało życie w średniowiecznym Krakowie – poznaliśmy ówczesną kulturę i sposób życia naszych przodków. Mieliśmy okazję zmierzyć się i zważyć zgodnie z ówczesnymi stopniami miary. Próbowaliśmy również odgadnąć, do czego służyły nieznane nam przedmioty.

Ostatniego dnia naszej podroży udaliśmy się na Wawel. Weszliśmy na dziedziniec pałacu, a także do katedry, gdzie znajdują się grobowce królów. Następnie udaliśmy się do najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, a także pod słynne miejsce spotkań papieża Jana Pawła II z młodzieżą na ulicy Franciszkańskiej 3. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy na rynku, gdzie poznaliśmy historię sukiennic oraz odsłuchaliśmy hejnału.

Mamy nadzieję, że czas na wycieczce upłynął uczniom w przyjemnej atmosferze. My jesteśmy gotowi do podjęcia kolejnych działań w przyszłym roku.

J. Chuda

cof
cof
cof
cof
cof
cof
sdr
sdr
cof
cof