Za nami kolejne podsumowanie szkolnego projektu, tym razem traktującego o ważnej dla naszej społeczności postaci – o Stanisławie Kuśnierkiewiczu…

6 maja, 2016

W dniu 26 kwietnia 2016 r. w holu Publicznej Szkoły Podstawowej w Ziminie odbyła się ważna dla naszej społeczności uroczystość. Na zaproszenie dyrekcji szkoły przyjechali do nas m.in. kolejni członkowie rodziny Pana Stanisława Kuśnierkiewicza i przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Powstania Wielkopolskiego, by uczcić pamięć o Wielkim Polaku.
Dwa dni wcześniej uczniowie koła humanistycznego, podążając od września 2015 r., śladami życia i działalności Stanisława Kuśnierkiewicza, byli na miejscu masowej egzekucji w Środzie wlkp. i złożyli tam symboliczne kwiaty, zapalając również znicze. W 114-rocznicę urodzin położyli kwiaty na grobie ofiar pomordowanych przez Niemców 20 października 1939 r. W grobie tym leży Pan Stanisław- pierwszy kierownik naszej szkoły.
W szkole na tę okoliczność uczniowie koła humanistycznego przygotowali apel, podczas którego zapoznano społeczność z postacią Pana Kuśnierkiewicza oraz pokazano zdobyte dotąd pamiątki rodzinne. Gośćmi dla nas szczególnymi tego dnia byli: Pani Grażyna Kuśnierkiewicz, której Pan Stanisław był wujkiem oraz najstarszy i najpilniejszy uczeń Pana Stanisława za czasów, kiedy był On kierownikiem naszej szkoły, Pan Sylwester Korcz. Goście, z dozą miłych wspomnień, opowiadali postaci Pana Stanisława.
Następnie przeszliśmy do miejsca, w którym uczniowie koła humanistycznego opowiedzieli zgromadzonym, jak gromadzili materiały o Panu Stanisławie i przedstawili ciekawostki z życia Pana Stanisława zaczerpnięte z ust rodziny Kuśnierkiewicza. Po dziś dzień w pamiątkowej gablocie szkoły można je podziwiać.
Na zakończenie tej uroczystości Rada Rodziców przygotowała wyśmienity poczęstunek, podczas którego usłyszeć mogliśmy jeszcze raz Panią Grażynę Kuśnierkiewicz, zdradzającą dalsze ciekawostki, nam nieznane, ż życia Pana Stanisława. W tej nostalgicznej atmosferze postanowiliśmy, że w przyszłym roku napiszemy książkę o Wielkim Polaku, Wielkim Człowieku i Wielkim Nauczycielu – o Panu Stanisławie Kuśnierkiewiczu. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by stał się On patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Ziminie.

M. W.

DSC_0007 DSC_0008 DSC_0010 DSC_0012 DSC_0015 DSC_0019 DSC_0023 DSC_0025 DSC_0026 DSC_0028 DSC_0029 DSC_0032 DSC_0035 DSC_0037