Poeci są wśród nas…………

18 marca, 2015

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, który przypada 21 marca, w Publicznej Szkole Podstawowej w Ziminie odbył się wieczorek poetycki.

We wtorkowy wieczór odbył się wieczór poezji „ Poezja to teatr na wietrze…”. Spotkanie to dotyczyło promocji „Antologii  dziecięcej”. Idea  powstania tomiku poezji  zrodziła się wśród dzieci naszej szkoły, które uczęszczają od tego roku szkolnego na dodatkowe zajęcia koła humanistycznego.

W dzisiejszych czasach ważne jest wyrażanie uczuć na papierze. Poezja teatralizuje naszą egzystencję, skłania do refleksji, która towarzyszy każdego dnia… 17 marca przemierzyliśmy razem tysiące mil do świata pełnego uniwersalnych wartości. Tego wieczoru nasze wiersze, pełne dziecięcych wyobrażeń o świecie, wprowadziły gości w głąb niezwykłych doznań ujętych w proste, zwyczajne słowa… Dotarliśmy do miejsc, o których nie śniło się nawet filozofom.  Tomik ten był zatem niezapomnianym spotkaniem młodych poetów z poezją, która jest jak „wiatr na wietrze…”.

W miły, poetycki nastrój wprowadzili swoim graniem przybyłych gości artyści-rodzeństwo (Weronika, Kinga i Jakub Barczak), skupieni na swoich instrumentach muzycznych: keyboardzie i gitarze. Zagrali oni fantastyczny koncert,  złożony z wielkich utworów, m.in. „Ave Maria” oraz własnych improwizacji. Publiczność była pod wrażeniem kunsztu muzyków i doboru repertuaru.
Następna część  wieczoru dotyczyła poezji. Dziewczynki z klasy V: Wiktoria Wasiak, Alicja Wojkiewicz, Julia Łukowska, Julia Majchrzycka, Iza Majchrzycka. Aleksandra Pytlewska wygłosiły wiersze, które wywarły na publiczności ogromne wrażenie.

Taka poetycko  – muzyczna forma spotkania wszystkim przybyłym uczestnikom bardzo przypadła do gustu. Pięknie zagrane utwory i wyrecytowane wiersze  na pewno zapadną słuchaczom na długo w pamięci.

Za teatralną oprawę wieczoru oraz scenografię odpowiedzialni byli chłopcy z kl. VI: Kacper Ignaszak i Bartosz Borowczyk, uczestnicy koła humanistycznego, którzy włożyli ogrom pracy by wszystko się udało. Zaproszenia na tę okoliczność tworzyły dwie uczennice kl. VI: Martyna Kubiak i Maja Sikacz.

Dzięki młodym poetom z Publicznej Szkoły Podstawowej z Zimina na naszej stronie internetowej powstaje Kącik Poetycki. Zbiór liryków zawiera mnóstwo niedomówień. Życie człowieka jest bowiem jedną wielką niewiadomą i dlatego też trzeba mieć nieustannie nadzieję. To jedna z trzech wartości, które znamy od dawien dawna odgrywa istotną rolę w egzystencji każdego z nas. Ona „daje prawdę i łaskę” – jak napisał w starożytności Justyn. Można by powiedzieć, iż daje ona prawdę, która jest jednocześnie czekaniem na coś ważnego, co wydarzyć się może każdego dnia, w każdej chwili. Więc „Carpe diem” („Chwytajmy dzień!”) – o takiej postawie otwartości, przyjaźni, niespełnionej miłości i postawie wzajemnego uśmiechu można przeczytać w poniższych wierszach. Znajdziecie w tych wierszach m. in. oksymorony, pytania retoryczne, metafory. Dzięki zastosowaniu takich środków artystycznego wyrazu pragniemy podkreślić, jak  złożony a jednocześnie piękny jest świat, który nas otacza. A ludzie w nim żyjący tkwią w nadziei-nie-nadziei.

Ośmielę się sama mieć nadzieję, że wiersze te, wysyłane na różne konkursy o charakterze powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, staną się dla Was okazją do głębokiej refleksji o człowieku.

Wszystkim serdecznie dziękujemy. Za rok znów obchodzimy Międzynarodowy Dzień Poezji, i znów się spotkamy! Mamy nadzieję, że w szerszym kręgu odbiorców!!!

M. W.